%20 Kuralı Nedir?

Sosyal medya denilince akla gelen ilk platformlardan biri olan Facebook, yeni sosyal platformlara rağmen popülerliliğini korumaya devam ediyor. Kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye getirmek için sürekli kendini yenileyen platform, bugün aynı zamanda irili ufaklı markaların ve kurumsal firmaların rekabet gösterdiği bir reklam aracı. Her reklam platformunda olduğu gibi Facebook’un da kendi içinde bir çok teknik kuralı mevcut.

Hedef kitlenizi belirlediniz, bütçeniz hazır, yayın tarihlerini seçtiniz. Reklam setinizin altına reklamları oluşturarak onaya gönderdiniz. Fakat o da ne? Reklam görsellerinizin çok fazla metin içerdiğinden dolayı onaylanmadı. İşte bu durumda Facebook veya Instagram reklamlarınız için görselde metin oranlarının %20 olması gerektiği kuralına takıldınız demektir.

Peki çözüm? Reklam tasarımını yaptıktan hemen sonra panele görselleri yüklemeden Facebook’un reklamcılar için hazırlamış olduğu yazı bindirme aracından reklam görselini test etmeniz gerekiyor. Şuradan reklam görselinizin reklam yayınına uygun olup olmadığını test edebilirsiniz :

https://www.facebook.com/ads/tools/text_overlay

Önceleri bu konuda biraz daha sıkı olan Facebook, yeni düzenlemesi ile bu kuralını görseldeki yazı oranlarına göre “İyi, Düşük, Orta, Yüksek” şeklinde kategorize etti. Peki bu kategoriler ne anlama geliyor?

Görseldeki Yazı Puanlamaları:

  • İyi: Reklamınız normal şekilde yayınlanacak.
  • Düşük: Reklamınızın erişimi biraz daha düşük olabilir.
  • Orta: Reklamınızın erişimi çok daha düşük olabilir.
  • Yüksek: Reklamınız yayınlanmayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Görselde çok fazla yazı olması ne anlama gelir?
Reklam görselinizdeki yazılar, reklam görselinizde bir fotoğrafın veya çizimin üzerine yerleştirilen metinleri, yazıdan oluşan logoları ve filigranları kapsar. Ayrıca tanıtımı yapılan Sayfaların kapak fotoğrafı veya profil fotoğrafı olarak kullanılan görsellerdeki ve videolar için kullanılan küçük resimlerdeki yazıları da içerir.

Reklamımda ne kadar yazı olmalıdır?
Çok fazla yazı içeren görseller Facebook’taki insanlar için kalitesiz bir deneyime neden olabildiğinden, Facebook olarak üzerinde çok az yazı olan veya hiç yazı olmayan reklam görsellerini tercih ediyoruz.

Yazı miktarını azaltmak için ne yapmalıyım?
Yazılarınızın büyük bölümünü reklam görseli yerine reklamınızın metin alanına yerleştirmeniz faydalı olacaktır. Yazı kullanmak zorundaysanız, yazı boyutunu küçülterek ve daha az sözcük kullanarak yazının görselde kapladığı alanı azaltın. Görseldeki yazı oranını azalttıktan sonra bu araçla tekrar kontrol etmeyi deneyin.

Konu Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Facebook Yardım Panelini Ziyaret Edebilirsiniz: https://www.facebook.com/business/help/980593475366490


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir