Lookalike Hedefleme Nedir?

Eğer daha fazla ilgili müşteriye ulaşmak ve ROI hedeflerinizi yükseltmek istiyorsanız Lookalike hedefleme tam size göre.

Facebook benzer hedef kitleleri ile müşterilerinize benzeyen yeni kişiler bulabilir ve onlarla bağlantı kurabilirsiniz. Benzer hedef kitleler sitenizin ve uygulamanızın ziyaretçilerinin yanı sıra Facebook Sayfanızı beğenen kişilerden veya bir özel hedef kitledeki kişilerden elde ettiğiniz müşteri bilgilerini kullanmanıza olanak tanır. Facebook’a yüklediğiniz veya bağladığınız kaynaklardan otomatik olarak oluşturulan benzer hedef kitleler, reklamlarınıza yanıt verme ihtimali yüksek kişilerle bağlantı kurmanın hızlı ve etkili bir yoludur.

Karlı yeni müşteriler bulmak, aktif üye sayınızı arttırmak ya da mobil uygulamanıza sadık kullanıcılar kazandırmak, hedefiniz ne olursa olsun; elinizde olan veriyi kullanarak bu hedefe ulaşabiliyorsunuz. Google, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar, müşteri ve ziyaretçilerinizden topladığınız veriyi kendileri ile paylaştığınızda, kitleniz ile en fazla ortak özelliğe sahip profillerden yeni kişi listeleri oluşturup reklamlarınızı sadece bu kişilerin görmesini sağlıyor. Yani demek istiyorum ki, ”Benzer Hedef Kitleler”, arkadaşlarınıza bakıp sizi anlamak yerine, size bakıp sizinle arkadaş olma ihtimali en yüksek grupları buluyor.

https://pazarlamaturkiye.com/lookalike-hedefleme-nedir-looklike-hedefleme-ile-reklam/

Hangi Kaynaklar?

 • İnternet Sitesi Trafiği: Eğer web sitenizde Facebook pikseliniz bulunuyorsa ( (ki eğer Facebook reklamlarını kullanıyorsanız web sitenizde mutlaka Facebook pikseli olmalı. Facebook pikseli ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi Oku) ) pikselin çerezlemiş olduğu web sitenizi ziyaret edenlere benzer bir kitle oluşturabilirsiniz.
 • Müşteri Dosyası: Mevcut müşteri listelerinizi yükleyerek benzer bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.
 • Uygulama Hareketleri: Uygulamanızı veya oyununuzu başlatmış ve bunları kullanırken işlem gerçekleştirmiş kullanıcılar,
 • Çevrimdışı Hareketler: İşletmenizle mağaza içinde, telefonla veya diğer çevrimdışı kanallarla etkileşimde bulunan kişiler,
 • Video: Facebook veya Instagram’da videolarınızı izleyenler,
 • Instagram İşletme Profili: Instagram’da reklamınızı veya profilinizi ziyaret etmiş veya bunlarla etkileşime geçmiş kullanıcılar,
 • Potansiyel Müşteri Formu: Facebook veya Instagram’da potansiyel müşteri bulma kampanyanızdaki reklamlarda kullandığınız bir form ile etkileşime geçmiş kullanıcılar,
 • Etkinlikler: Facebook’ta oluşturduğunuz etkinliklerle etkileşime geçmiş kullanıcılar,
 • Hızlı Deneyim: Facebook veya Instagram’da hızlı deneyim ile etkileşime geçmiş kullanıcılar, ( Hızlı Deneyim Hakkında Her Şey. Şimdi Oku. )
 • Facebook Sayfası: Sayfanızı takip etmiş veya sayfanız ile etkileşime geçmiş kullanıcılardan hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Nasıl Oluşturulur?

Adım 1: Öncelikle Business Mananger panelinizden üst kısımdaki seçeneklerde Varlıklar sekmesinin hemen altındaki Hedef Kitleler seçeneğini tıklayın, ardından Hedef Kitle Oluştur seçeneklerinden Benzer Hedef Kitle‘yi seçin.

Adım 2: Benzer hedef kitle oluşturma ekranından Yeni Bir Kaynak Oluşturun. Karşınıza 2 seçenek çıkıyor. Mevcut müşterilerinizden veya işletmenizle etkileşimde bulunmuş potansiyel müşterilerden bir hedef kitle oluşturabilir veya doğrudan LTV (Müşteri Toplam Değeri) İçeren Bir Veri Dosyası ile Özel Hedef Kitlesi Oluşturabilirsiniz.

Burada doğru kaynağı kampanyanızın hedefleri doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Örneğiniz birebir iletişimde olduğunuz nitelikli/kaliteli leadleriniz/müşterileriniz varsa ve bunlara benzer müşterilere ulaşmak istiyorsanız bu müşteri listesini yükleyerek yeni müşterilere ulaşabilirsiniz.

Adım 3: LTV (Müşteri Toplam Değeri) İçeren Bir Veri Dosyası ile Özel Hedef Kitlesi oluşturmak istediğinizi varsayalım. Şablonu indirerek gerekli alanları doldurun ve panele yükleyin. (Burada önemli olan sütunlar mail ve telefon kısmı) Yükleme kaynağınızı seçtikten sonra hedef kitlenize bir isim verin ve devam seçeneğine tıklayın.

Dosyanız yüklendikten sonra benzerini oluştura tıklayın.

Adım 4: Benzer hedef kitlenizin hangi konumlarda oluşturacağınızı seçin. Hedef kitle büyüklüğünü %1’den %10′ a kadar seçin. (nokta atışı / ilgili kitleye ulaşmak için %1 tavsiye edilir)

Adım 5: Hedef Kitlenizi oluşturun. Facebook’un benzer müşterileri bulması müşteri listenizin veya veri kaynağınızın büyüklüğüne göre max. 24 saat sürebilir. Hedef kitleniz oluştuktan sonra reklam seti hedeflemenize dahil edebilirsiniz.

Benzer hedef kitleler, daha iyi sonuçlar almak ve değişen hedef kitle profillerini karşılamak için yeni hedef kitle kaynakları eklenerek veya eskileri çıkarılarak kolayca optimize edilebilir.

Ek bilgiler:

Benzer Hedef Kitle oluştururken dikkate almanızı tavsiye ettiğimiz bazı ek bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

 • Benzer Hedef Kitlenizde sadece reklam oluşturma akışında seçtiğiniz ülkeden/ülkelerden kişiler bulunabilir.
 • Benzer Hedef Kitle oluşturmak üzere kullanabilmemiz için, kaynak hedef kitlenizde tek bir ülkeden en az 100 kişi bulunmalıdır.
 • Tek bir kaynak hedef kitleden 500 adede kadar Benzer Hedef Kitle oluşturabilirsiniz.
 • Kaynak hedef kitleniz olarak bir piksel kullanmadığınız sürece, kaynak hedef kitlenizdeki kişiler Benzer Hedef Kitlenizin dışında tutulur.
 • Tek bir reklam setinde aynı anda birden fazla Benzer Hedef Kitle kullanabilirsiniz. Reklam seti, reklamlarınızı seçilen Benzer Hedef Kitlelerden herhangi birinde bulunan kişilere hedefler.

Konu ile ilgili ebebek Facebook başarı hikayesini şu link aracılığıyla inceleyebilirsiniz:

https://www.facebook.com/business/success/ebebek


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir